Kendi işinizi geliştirmek için mevcut kaynakları rasyonel bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Ancak doğru eylem planını yapmak bazen onu uygulamaktan çok daha zordur. Bu nedenle danışmanlık hizmetlerine olan talep her zaman yüksek kalmaktadır.

Danışmanlık, diğer uzmanların deneyim ve bilgilerini kalıcı olarak işe almadan iş için uygulamanıza olanak tanır. Böylece, profesyonellerden değerli öneriler alırsınız ve bunları kendi başınıza uygularsınız, bu da bütçenizden önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar.

Ücretli istişareler, pratikte bilgiyi öğrenmenin ve doğrulamanın yıllar aldığı alanlar için en uygun olanıdır.
SEO çok geniş bir alandır ve giderek artan sayıda insan için profesyonel bir SEO danışmanı tam zamanlı bir iştir. Bunun nedeni, tüm dikkatinizi gerektiren sürekli değişen, gelişen bir ortam olmasıdır.

Kimler SEO Danışmanına İhtiyaç Duyar? Dürüst olmak gerekirse, bir web sitesi olan veya onu satın almayı düşünen herkes ihtiyaç duyar. Kendi SEO'nuzu yapmak mümkündür, ancak bir SEO Danışmanına göre ne kadar başarılı olabilirsiniz?

Başarılı SEO'nun birçok yönü vardır; Bazı şirketler mobil SEO yardımına ihtiyaç duyabilir; bazılarının e-ticaret SEO yardımına ihtiyacı olabilir, bazılarının Google Rehber'deki yerel listelerini iyileştirmesi gerekebilir, SEO danışmanları ilk günden itibaren kendi yeni fikirlerini ekleyerek yukarıdakilerin tümüne ve daha fazlasına yardımcı olabilir.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, SEO danışmanlığı, bir arama motoru optimizasyonu işi için uzman tavsiyesi anlamına gelen bir hizmettir.

Bu tür tavsiyelerin değeri nedir? Sonuçta, bir optimize edici mesleği üniversitelerde öğretilmiyor ve İnternet, kamuya açık alanda kontrol listeleri ve SEO önerileriyle dolu. Mesele şu ki, SEO çok çabuk değişen bir konudur. Bir yıl önce kazanılan bilginin bugün uzaktan yakında bir ilgisi olmayabilir. Ayrıca, promosyonun özellikleri her niş için ayrıdır.

Bu nedenle, yalnızca birçok alanda tanıtım yapma deneyimine sahip kalıcı olarak çalışan bir uzman, uzman SEO önerileri sağlayabilir. Özellikle sizinkine yakın projelerle çalışma deneyimi olan bir optimize ediciye danışmak yararlı olur.

Örneğin, SEO ile yasayı karşılaştıralım. Mevzuatta sürekli olarak yeni değişiklikler yapıldığından, avukatların da bilgilerini düzenli olarak güncellemeleri gerekmektedir. Ancak bu değişikliklerin özü ayrıntılıdır. Arama algoritmalarındaki değişiklikler bir “kara kutu” sistemidir. Bir sonraki güncellemenin sıralama modellerini nasıl değiştirdiği ancak olaydan sonra öğrenilebilir. Bu nedenle, bir SEO uzmanının işinin en önemli kısmı SERP'leri araştırmak ve pratikte hipotezleri test etmektir.

SEO Danışmanlığı, yalnızca en deneyimli SEO'ların bildiği gizli SEO, en iyi uygulamalarının bir listesi değildir. Bu, bir kaynağın bireysel özelliklerine göre tanıtımı için oluşturulmuş bir plandır. Böyle bir plan oluşturmak için, bir SEO uzmanı sitenin özelliklerini, hedef kitlesini ve rakiplerini dikkatlice inceler. Optimize ediciyi profesyonel yapan, çeşitli tür ve konulardaki İnternet kaynaklarının kilit büyüme noktalarını doğru bir şekilde belirleme yeteneğidir.

Site Uzmanlığı

Kaynağın (denetim) uzman bir çalışması, promosyonu yavaşlatan ana hataları ve eksiklikleri belirlemeye yardımcı olacaktır. Uzman çalışmalar:

 • Teknik Bileşen: kodun geçerliliği, kopyaların varlığı, bozuk bağlantılar vb.
 • Kolaylık: navigasyon ve kullanıcı ara yüzü
 • İçerik: genel standartlara uygunluk (benzersizlik, içerik vb.), alaka düzeyi ve bilgi içeriği,
 • Anlamsal Çekirdek: anahtar kelimelerin kümelenmesi ve site genelinde dağıtımlarının verimliliği;
 • Bağlantı Kütlesi: bağlantı büyümesinin dinamikleri, bağış yapan sitelerin güveni.
 • Optimize edici: alınan bilgilere dayanarak, en öncelikli site iyileştirmelerinin bir listesini oluşturur.

Bir Promosyon Stratejisinin Oluşturulması

Terfi stratejisi uzun vadeli bir kalkınma planıdır. Kaynağın sahibi tarafından belirlenen temel hedeflere dayanır. Ana hedef türleri:

 • Sitedeki satış veya sipariş sayısını artırmak;
 • Belirli talepler için konumların büyümesini sağlamak;
 • Kaynağın kalıcı olarak ilgili bir hedef kitlesini oluşturmak;
 • Olası satış sayısını artırmak;

İnternette Şirketin Tanınabilir Bir İmajını Oluşturun

Çoğu deneyimli optimize edici, yüksek kaliteli bir denetim gerçekleştirebiliyorsa, yalnızca profesyoneller etkili bir promosyon stratejisi oluşturabilir. Bir web projesinin geliştirme eğilimlerini tahmin etmek çok önemlidir. Bunu yapmak için, yalnızca arama promosyonunun özelliklerini değil, aynı zamanda siteye trafik çeken diğer pazarlama araçlarını da dikkate almanız gerekir.

SEO Analizi

Bu, proje için en umut verici geliştirme yöntemlerinin (büyüme noktalarının) araştırılmasıdır. Bunu yapmak için, bir niş içinde web sitesi tanıtımının bireysel özelliklerini anlamanız gerekir. Analitik, iş SWOT analizini ve rekabet araştırmasını içerir.

SWOT analizi, işletmeniz için en karlı geliştirme senaryolarını belirlemenizi sağlar. Amacı, işletmenin güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlarını ve risklerini belirlemektir.

Rakip araştırması, niş promosyonun temel kurallarının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. Sizinkine benzer siteleri tanıtma deneyimini incelemenize ve kaynağınızın temel rekabet avantajlarını vurgulamanıza olanak tanır.

Promosyon İçin Öneriler Hazırlamak

SEO danışmanlığının son aşaması, müşteri için önerilerin hazırlanmasıdır. Rahat kullanım için aşamalı bir tanıtım planı şeklinde hazırlanırlar. O içerir:

 • Kaynağın temel dahili iyileştirmeleri için bir görev listesi;
 • İçerik, yapı ve semantiği optimize etmek için öneriler.
 • Uzun vadeli tanıtım stratejisi;
 • Etki alanı seçme kriterleri, farklı bağlantı türlerinin yüzdesi vb. dahil olmak üzere bir bağlantı kütlesi oluşturmaya yönelik öneriler.

Ayrıca danışmanlık uzmanı, her aşamada birkaç yüz yüze görüşme, telefon veya video konferans gerçekleştirir. Bu, tüm özelliklerin daha ayrıntılı bir tartışmasını sağlar.

Danışmanlık Hizmetleri İçin Fiyat

Kural olarak, her uzman kendi istişarelerinin maliyetini bağımsız olarak belirler. Bu nedenle fiyatlar çok farklı olabilir. İzMedya'da fiyat müşteriye özel hesaplanır. Çalışma önerileri hazırlamak için optimize edicinin ne kadar veriyi incelemesi gerektiğine bağlıdır.

Genel olarak maliyet şunlardan etkilenir:

 • Rekabet düzeyi ve konular;
 • Site türü (çevrimiçi mağaza, bilgi portalı, kurumsal kaynak vb.);
 • Kaynak boyutu;
 • Teknik durum ve optimizasyon seviyesi.

Danışmanlık hizmetlerinin maliyetini hesaplamak için web sitesinde bir talep bırakabilir veya uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kimler SEO Danışmanlığına İhtiyaç Duyar?

Bu hizmet, web sitesi tanıtımında ilk adımlarını atan genç işletmeler arasında en çok talep görmektedir. Yetkili danışmanlık, İnternet pazarlaması kaynaklarının sınırlı olduğu bir ortamda mümkün olduğunca verimli bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda profesyonel bir SEO danışmanlığı gereklidir:

 • Siteniz bir durgunluk dönemine girdi veya bir nedenden dolayı sitenin etkileşimleri düşmeye başladı;
 • Sadece bir kaynak geliştiriyorsunuzdur. Bu durumda, optimize edicilerin önerileri, arama motoru tanıtımı için hazırlanmış bir web sitesi oluşturmanıza izin verecektir;
 • İşinizi genişletmek istiyorsunuzdur, yeni bölgelerde/ülkelerde hizmet sunmaya başlamayı planlıyorsanız;
 • Yapılan SEO sonuç vermiyorsa, optimizasyon üzerinde çalışıyorsunuz, ancak trafik ve pozisyonlar pratik olarak artmıyorsa;
 • Site filtrenin altına düştüyse, danışma veya yaptırımların kaldırılmasına ve arama motorlarında itibarın geri kazanılmasının hızlandırılmasına yardımcı olacaktır.

SEO danışmanlığı, arama motoru tanıtımınızın performansını artırmanın yollarından biridir. Ancak, yalnızca tüm tavsiyeleri yerine getirebilecek uzman kadronuz varsa uygundur. Böyle bir uzman yoksa, optimizasyon hizmetleri için deneyimli bir SEO ajansına başvurmak en iyisidir. Sizde SEO Danışmanlığı hizmeti almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin!