“Google Harita İşletme Kaydı ve Yer Ekleme Hizmeti için Profesyonel Destek”

Google haritalara yer ekleme, işletmelerin dijital dünyada fark edilmeleri için önemli bir adımdır. Konum, yer ve adres bilgilerinin Google My Business (Benim İşletmem) uygulaması üzerinden ekleme işlemi ile şirket ve firmanızın yer aldığı ilçe ve şehirlerdeki potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Harita konum ekleme ve adres kaydı markanızın ve işletmenizin tanınması ve SEO performansının iyileştirilmesi açısından da pozitif katkı sağlar.

Dünyadaki internet kullanıcılarının %85’inden fazlasının Google kullanarak internette ürün, hizmet araştırması yapması, kurumsal işletmeler için harika fırsatlar anlamına gelmektedir. Günümüzde işletmelerin neredeyse tamamı Google, Yandex harita servislerinde kayıtlıdır. İşletmeniz henüz bu servise ekli değilse bu konuda size destek verebiliriz. Fiziksel bir işletme veya mağaza sahibi olanlar için en iyi Google haritalara işletme kaydı hizmetini sunuyoruz.

Mobil cihazlar ve bilgisayarlar üzerinden yapılan Google aramalarında listelenen harita sonuçlarında işletme adınızı, açılış-kapanış saatleri, konum ve adres, işletme fotoğrafları, müşteri yorumları ve telefon bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.  Konum, yer ve adres bilgileri Google haritalara eklenmiş olan  işletmeler için bu durum, yeni müşteriler kazandıran bir avantajdır.

Google Haritalar veritabanı sonuçlarının SERP'lere entegrasyonundan bu yana, haritalama hizmeti SEO ile ilgilenenlerin ilgi odağı haline geldi. Bu şekilde, bölgesel olarak faaliyet gösteren bir şirketin, rekabet ettiği anahtar kelimelerde Google arama sonuçlarında geride olsa bile harita sonuçları kısmında üstte çıkarak Google ilk sayfa ziyaretçilerine ulaşması mümkün olmaktadır.

Dijital pazarlama stratejileri arasında uygulanması en kolay ve en hızlı müşteri dönüşümü sağlayan Google haritalara yer ekleme işlemi için bize ulaşabilir ve uzman ekibimizden profesyonel destek alabilirsiniz.

Google Haritalara İşletme Adresi Ekleme Neden Önemlidir?

Google Maps işletme kaydı, fiziksel işyerinizi dijitale taşımak ve milyonlarca kişiye ücretsiz ulaşmanız açısından önemlidir. Google haritalara işletme konumu ekleyerek internet aramalarında ve harita sonuçlarında listelenir ve müşteri çekersiniz.

Google web aramalarında hizmet sektörüne dönük aramalarda haritalara eklenen işletmeler de yer almaktadır. Google 1. Sayfada en üstlerde çıkan bu sonuçlar işinizi büyütmeniz için çok değerlidir. Hedef kitlenizin telefon veya web siteniz üzerinden size ulaşarak hizmet almalarında etkilidir.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ya da Türkiye’nin ve Dünyanın hangi noktasında işletmeniz konumlanmışsa o bölgedeki insanlara kolayca ulaşmak için mutlaka Google haritalar konum ekleme servisini kullanın. Halı yıkama firmaları, kuru temizlemeciler, klima ve beyaz eşya servisleri, özel okullar, temizlik şirketleri, doktorlar avukatlar gibi tüm farklı iş grupları için Google Maps işletme kaydı önemlidir.

İşletmenizi Google Haritalara Eklemenin Faydaları

Kurumsal işletmenizi Google Haritalara eklemenin birçok avantajı vardır.

 • Daha fazla müşteri elde etmek için yerel aramalarda görünürlüğünüzü artırır.
 • Potansiyel müşterilerinizin bulundukları yerden işletmenize giden en hızlı rotayı bulmalarına yardımcı olur.
 • Google haritalarda işletmenizi eklemek, 24 saat müşteri hizmeti sunma imkanı sağlar.
 • Potansiyel müşterilerinize işletmenize ait ürün ve hizmetleri Google haritalar üzerinden  tanıtmanızı sağlar.
 • Ön sipariş veya erken rezervasyon yapabilmeleri için telefon numaranızı ve iletişim bilgilerinizi gösterebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizle etkileşim kurmanızda, markanızın ve hizmetlerinizin daha fazla kitleye ulaşmasında etkilidir.

İz Medya olarak Google web konumlandırma (SEO) alanında uzman çözümler sunan dijital pazarlama ajansıyız. İşletmenizi yalnızca Google haritalara eklemekle kalmıyor, yerel seo teknikleri ile haritalarda ilk sıralarda çıkmanıza yardımcı oluyoruz. Müşteri yorumları kontrolü, Google My Business işletme hesabının optimizasyonu, ürün ve hizmetlerinizle ilgili açıklamalar ile markanızı önlere taşıyor ve size yeni müşteriler kazandırıyoruz.

GOOGLE HARİTALAR HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER

 • Google Haritalar Nedir?

  Google Haritalar, Google tarafından geliştirilen ve şehirlerin, işletmelerin, otellerin veya ilgi çekici yerlerin tam konumunu internet aramaları veya akıllı telefonunuzdaki uygulamalar aracılığıyla bulabileceğiniz bir hizmettir.

  Google Haritalar ile kolayca konum araması yapabilirsiniz. Görselleştirme için hem uydu verileri hem de havadan çekilen görüntüler kullanılır. Google Haritalar'a entegre edilen Sokak Görünümü ile istediğiniz bölgelerdeki yolları, caddeleri, ve binaları da görebilirsiniz. Google Haritalar ile navigasyon ve rota planlaması da yapılabilir.

  Google Haritalar, 2005 yılında hizmete girdi. Dijital bir harita üzerinde konumları bulmak için tasarlandı. Veriler sürekli güncellendiğinden, yıllar içinde yeni özellikler eklenerek daha kullanışlı hale getirilmiştir.

  Rota planlayıcı ile Google Haritalar artık yalnızca basit bir harita hizmeti değil, aynı zamanda bir online navigasyon aracıdır. 2007'de Google, özel haritaları, güzergahları kaydetme veya mevcut konumunuzu gösterme seçeneğini sundu.

  2008 yılından bu yana, harita hizmeti aynı zamanda birçok ülkede doğrudan harita üzerinde görüntülenebilen gerçek zamanlı trafik verilerini de gösteriyor. Navigasyon için sadece yürüyerek veya arabayla en iyi rotayı seçmekle kalmaz, aynı zamanda toplu taşımanın müsaitliğine göre seyahatinizi planlayabilirsiniz.
 • Google Haritalara Nasıl Kayıt Olunur?

  Eskiden Google Rehber olarak bilinen Google Haritalar, Google My Business'ın bir parçasıdır. Platform, Google Haritalar, Google Analytics ve Google Ads (eski adıyla AdWords) dahil olmak üzere Google'daki şirketlerin çevrimiçi varlığını yönetmek ve izlemek için oluşturuldu. Aşağıda göreceğimiz gibi, işletmenizle birlikte Google Haritalar'da görünmek tamamen ücretsiz ve çok basittir.

  Bunu yapmak için Google My Business'a ücretsiz olarak kaydolmanız, işletme dosyanızı oluşturmanız ve birkaç basit adımı uygulamanız yeterlidir:
  1- Bir Google Benim İşletmem hesabı oluşturun.
  2- İşletmenizi ekleyin veya sahiplenin.
  3- Dosyanızdaki bilgileri yerel bir işletme olarak tamamlayın.
  4- İşletmenizi kontrol edin.
  5- İşletmenizi onaylayın.
  6- İşletme bilgilerinizi doldurun.

  1. Bir Google My Business hesabı oluşturun

  İşletmenizle birlikte Google Haritalar'da görünmenin ilk adımı bir Google My Business hesabı oluşturmaktır.
  Bunu yapmak için Google My Business'a gidin ve "Şimdi Yönet"i tıklayın:
  Ardından, Google hesabınızla oturum açmanızı isteyecektir. Henüz bir hesabınız yoksa ekranın sol alt köşesinde bulunan "Hesap oluştur" düğmesini tıklayın.

  2. İşletmenizi ekleyin veya sahiplenin

  Oturum açtığınızda, Google sizi aşağıdakileri yapabileceğiniz Google My Business ana sayfasına yönlendirir:
  İşletmeniz, Google My Business dizininde zaten mevcutsa sahiplenin.
  İşletmenizi ekleyiniz.
  İşletmeniz zaten kurulmuşsa, muhtemelen Google My Business dizininde zaten var ve tek yapmanız gereken sahiplenmek.
  Doğrulamak için ilk kutuya şirket adınızı yazın. Google, bu adla kayıtlı şirketlere dayalı eşleşmeler önerecektir:
  Şirketiniz zaten bu listedeyse, "İleri"yi tıklayın ve Google, şirketinizin ayrıntılarını aşağıdaki formda otomatik olarak doldurma işini halledecektir.
  Yine de, tüm bilgilerin doğru ve güncel olduğundan emin olmak için bunları gözden geçirin.
  Bunu talep etmek istemeniz durumunda, "Erişim iste" düğmesine tıklamanız yeterlidir.

  Google, işletme adınız için bir eşleşme önermezse, bu, onu kendiniz eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak için “Şirketinizi Google'a ekleyin” seçeneğine tıklayın ve form verilerini doldurun. Şirketinizin tam işletme adını ve işletme kategorisini ekleyin.
  Bu nedenle şirketinizin tam işletme adını ekleyin ve sonraki adımlara devam etmek için “İleri”ye tıklayın.

  3. Dosyanızdaki bilgileri yerel bir işletme olarak doldurun

  Şirket bilgilerinizi doldururken çok dikkatli olmanız çok önemlidir.
  İşletme adının, adresinin, telefon numarasının vb. olduğundan emin olun. Bunlar başka yerde listelenenlerle aynıdır. Örneğin, web sitenizde veya Facebook, Instagram, LinkedIn vb. sosyal ağlarınızda. Eşleştirme çok önemlidir ve sıralamanızı ve görünürlüğünüzü etkileyebilir. İş bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız çok önemlidir.

  Bir diğer çok önemli husus, faaliyetinizi en iyi tanımlayan iş kategorisini seçmektir. Google, işletmenizi sınıflandırmak için kullanacağı için alakalı bir kategori seçmek çok önemlidir.

  4. İşletmenizi doğrulayın

  Kayıt formunda istenen tüm bilgileri tamamladıktan sonra "Devam" düğmesine tıklayın. Bu noktada Google, işletmenizin belirttiğiniz yerde bulunduğunu doğrulamak isteyecektir. Bu nedenle, sürecin bir parçası olarak, posta yoluyla bir kart almak için adresinizi bir kodla birlikte eklemeniz gerekecektir:

  5. İşletmenizi onaylayın

  Yaklaşık 15 gün içinde, posta kutunuza Google My Business kartınızı alacaksınız. Aldıktan sonra, içindeki talimatları izleyin ve işletmenizi doğrulamak için kodu kullanın. Doğrulamanın tamamlanması için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir. İşletmenizin haritada göründüğünü doğrulamak için Google'da veya Google Haritalar da arama yapmanız yeterlidir.

  6. İş bilgilerinizi girin

  Sunduğunuz tüm hizmetleri ayrıntılı olarak dahil etmenin zamanı geldi. Daha önce kaydı olmayan hizmetleriniz varsa eklemeyi unutmayınız. Ayrıca çalışma saatlerinizi ekleyin, müşterilerinizin My Business aracılığıyla size mesaj gönderme seçeneğini etkinleştirin ve şirketinizin bir açıklamasını ve kullanıcılara sunabileceğiniz her şeyi ekleyin.

  İş dosyanız ayrıca konumunuzu, web sitenizi ve müşterilerinize sunulan tüm iletişim formlarını içermelidir.
 • Google Haritalar'da ilk sıralarda nasıl görünürüm?

  Artık My Business'ta profilinizi oluşturduğunuza göre, şirketinizin görünürlüğünü artırmak için bundan en iyi şekilde yararlanmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için, belirli bir yerel pazarda daha fazla kullanıcıya ulaşmanıza yardımcı olacak bazı basit adımlar göreceğiz. Yerel konumunuzu geliştirmenize yardımcı olacak ana taktikler şunlardır:
  1. Mükemmel bir profil tasarlayın.
  2. Profil bilgilerinizi kontrol edin ve güncelleyin.
  3. Müşterilerinizi olumlu yorumlar bırakmaya davet edin.
 • Google Haritalara Yer Ekleme Nasıl Yapılır?

  Google Haritalar, işletmenizin KOBİ veya Serbest Meslek Sahibi olarak görünürlüğünü artırır ve daha fazla müşteri kazanmanızı sağlar. Özellikle de işletme profilinize adresi, saatleri, konumun fotoğraflarını ve müşteri yorumlarını ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, müşterilerinizin daha işletmenizi fiziksel olarak görmeden önce güvenlerini kazanabilirsiniz.

  İşletmemi Google Haritalar'a nasıl ekleyebilirim?

  1. Adım – Oturum Açın
  Konumunuzun Google'daki yerel arama sonuçlarında görünmesini sağlamanın ilk yolu, bir Gmail e-posta hesabıyla Google My Business'ta oturum açmaktır. Google Benim İşletmem sayfası, şirket profilini oluşturmak ve yönetmek için kullanılan bir araçtır.

  2. Adım – İşletmenizi Ekleyin
  Sayfaya üyeliğinizle giriş yaptıktan sonra, "Şimdi yönet" yazan mavi düğmeye ve ardından görünen "Şirketinizi Google'a ekleyin" seçeneğine tıklayın. Gelecekteki müşterilerinizin sizi bulabilmesi için şirketin adını ve kategorisini, önemli bilgileri belirtmeniz için bir pencere açılacaktır.

  3. Adım – Adres Bilgilerini Girin
  Sonraki adım, Google Haritalar'da görünecek olan işletme yer, adres ve konum bilgilerinin girilmesidir.

  4. Adım – Detay Bilgileri Ekleyin
  Daha sonra, iletişim bilgilerinizi, telefonunuzu, çalışma saatlerinizi ve ürün veya hizmetin bilgilerini eklemeniz gerekir. İşletmenizin Google'da görünmesi için bir web sitesine sahip olması şart değildir, ancak varsa, onu da bu bölüme eklemelisiniz.

  5. Adım – Hesabınızı Onaylayın
  Son adım, işletmenizi doğrulamaktır. Seçtiğiniz e-posta adresine, şirketinizle ilgili bilgilerin doğru olduğunu onaylamak için bir doğrulama kodu içeren bir mektup alacaksınız.
  Tüm adımlar tamamlandıktan sonra, işletmeniz, Google aramalarında ekranın sağ tarafında belirgin bir şekilde görünecektir.
 • Google Harita Yer Ekleme Ücretli Mi?

  Google haritalar servisi ücretsiz bir hizmettir. Bireysel girişimciler, Kobiler, serbest meslek erbabı kişiler, şirketler, işletmeler ücretsiz olarak Google haritalara işletmelerini ekleyebilirler. Ancak hem SEO açısından hem de müşterilerinizin dönüşüm oranlarını artırma noktasında profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

  Aynı bölgede sizinle aynı alanda hizmet veren ve Google Maps listesinde yer alan diğer rakip işletmelerin üstünde yer almak, haritalar servisi üzerinden ADS (Adwords) reklamı vermek, yorumların kontrolü ve takibi, işletme hesabının güvenliği, kurumsal hizmetlerin doğru şekilde ayarlanması gibi konular da size profesyonel destek veriyoruz. Bize ulaşın ve insanların dikkatini çekmeye başlayın!
 • Google Maps İşletme Adresi Değiştirme

  Kendinize ait bir işletmenin, yer değişikliğinden dolayı adresi değiştiğinde Google My Business hesabınıza giriş yaparak, işletmenize ait adres bilgilerini güncelleyebilirsiniz.

  Google haritalarda kapanmış, taşınmış ya da yanlış adres girilen konumları düzenlemek için Google haritalar servisinde düzenlemek istediğiniz yeri seçin ve düzenleme öner seçeneğine tıklayın. Doğru adres bilgilerini girdikten sonra “Gönder” tuşuna basın.
 • Google Haritalardan İşletme Bilgilerini Kaldırma ve Silme

  Birkaç basit adımla Google işletme profilinizi, Google Haritalar servisinden silebilirsiniz. İşletmenizi kaldırmak için şu adımları izleyin:
  1. Şirket Profilinizi yönetmek için oturum açın.
  2. Birden fazla profiliniz varsa, yönetmek istediğiniz hesaba giriş yapın.
  3. Menüde, Bilgi'yi tıklayın.
  4. Adres alanına tıklayın.
  5. Adresi Temizle > Uygula'yı tıklayın.
 • Google Konum Paylaşma Nasıl Yapılır?

  Whatsapp konum paylaşma herkesin kullandığı bir uygulamadır. Aynı şekilde Google haritalar servisi de aynı işleve sahip özelliktedir. Google Haritalar, konum bilgisini diğer kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak paylaşmayı sağlar. Bunun için Yan menü > Konumu paylaş > süreyi seçin > kişiyi seçin kısmından ayarlayabilirsiniz. Konum paylaştığınız kişi, sürekli güncellenen konumunuzla sizinle iletişimde olarak kendi haritasında sizi takip edebilecektir.
 • Instagram’da İşletme Profiline Konum Ekleme

  Instagram'da işletmenizin konumunu biyografinize ekleyebilir ve potansiyel müşterilerin sizi daha sonra ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Instagram işletme hesabı, mağazanızı ürün veya hizmetinizi satın almak isteyenlere daha yakın hale getirmek için birçok seçeneğe sahiptir. Instagram, müşterileriniz ve kullanıcılarınız, şirketinizi daha sonra ziyaret etmek isterlerse daha kolay bulmaları için konum bilgilerini ekleme imkanı sağlıyor.

  Bu, Google Haritalar veya Apple Haritalar'da gezinebilecekleri ve nerede olduğunuzu daha hızlı bulabilecekleri için kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır. Profilinize eklemek kolaydır ve aşağıdaki adımları uygulamanız yalnızca birkaç dakika sürer.

  İPhone gibi Android sistemini kullanan cihazlar için talimatların aynı olduğuna dikkat edilmelidir.

  İŞLETME KONUMUNUZU EKLEYİN
  1. Instagram profilinize gidin.
  2. Profil resminizin altındaki menüye girin.
  3. "Profili Düzenle"yi tıklayın.
  4. Ardından “Genel İşletme Bilgileri” ne gidin ve “İletişim Seçenekleri”ni seçin .
  5. Şimdi, konumunuzu ekleyebilmek için "İş adresi" kutusunu seçin.
  6. Adres, şehir, posta kodu ve daha fazlasını istedikleri boşlukları doldurun.
  7. Doğru olduğundan emin olun ve eminseniz “Bitti”yi seçin.
  8. Son olarak, “Kaydet”e tıklayın.